Rozmnožování
Když chováte samečka a samičku pískomila, můžete očekávat, že se budou pářit, jakmile jim bude dvanáct týdnů. Nedělejte si starosti, když uvidíte, jak samec samičku honí a dupe zadní nohou do země. To je normální chování při páření.
Matka bude březí 25-29 dnů. Během té doby s ní zacházejte jemně a dávejte jí často zeleninu. Neudělejte ale tu chybu, že byste ji přecpali.
Když se pískomilové rozmnožují, je lepší držet je v kleci nebo v akváriu s vrstvou pilin (nejméně 10 cm vysokou) na dně. Když budou v akváriu naplněném obvyklou směsí, matka porodí „pod zemí" a vy neuvidíte, jestli je ona sama či mládata v pořádku.
Pískomilové jsou dobří rodiče a otec bude mláďata chránit a pomáhat matce v péči o ně. Nikdy ho nestěhujte do jiné klece, když se mláďata narodí. Jinak už ho k matce nebudete moci vrátit - dokonce ani když se mláďata rozejdou do nových domovů - protože na něj bude pohlížet jako na cizího a bojovat s ním.
Když se mláďata narodí, uslyšíte z hnízda jejich pískání. Nesnažte se na ně hned podívat. Když matku vyděsíte, mohla by na ně zaútočit - tímto způsobem je instinktivně brání.
Po třech dnech vyjměte rodiče ven z klece a na mláďata se podívejte. Vezměte malou hůlku, otřete ji v použitých pilinách, aby byl mláďatům její pach povědomý, a opatrně odhrňte výstelku hnízda. Pokud se některé mládě narodilo mrtvé, musíte ho odstranit. Pak znovu uveďte hnízdo do původního stavu.
Hned jak se mláďata narodí, začněte pro ně hledat mezi kamarády nový domov, nebo se zeptejte v chovatelském obchodě, jestli by je nechtěli.
Mláďata by měla zůstat se svými rodiči šest týdnů. Když má ale matka do té doby další vrh a vaše klec nebo akvárium jsou poměrně malé (méně než 48x24 cm) a byly by přeplněné, můžete starší mláďata přestěhovat do samostatné klece za předpokladu, že už dobře přejímají normální stravu.
Mláďata pískomilů se rodí holá, s očima zavřenýma a úplně bezmocná. V každém vrhu je obvykle čtyři až šest mláďat.
Nejdřív se živí jen mateřským mlékem a vyžadují ho často. Nikdy si tedy s matkou nehrajte déle než půl hodiny bez přestávky.
Když jsou mláďatům dva týdny, mají už kompletní kožíšek a začínají vylézat z hnízda a zkoumat okolí - ještě dřív, než se jim otevřou oči.
Ve dvou a půl týdnech mají mladí pískomilové otevřené oči a ve třech týdnech začnou jíst normální stravu pro dospělé.

Ve věku čtyř týdnů můžete zjistit, jakého je pískomil pohlaví.
Požádejte někoho dospělého, at' vám pomůže, a prohlédněte pískomilovi spodní část těla. Uvidíte, že u ocasu jsou dva otvory, řitní a pohlavní. Bliž k ocasu je řitní otvor. U samičky je pohlavní otvor velmi blízko ke konečníku. U samečka je dál a odděluje ho výrazná tmavá skvrna.
Komentáře
Přehled komentářů
Chtěla bych se zeptat,chci pískomila ale samostatně!.. máme zakrslého králička jménem Karamelka a máme ji 3 měsíce, je už docela velká :) mohla bych je dát občas k sobě?, aby pískomil nebyl sám;) děkuji za odpověd :)
pískomil samostatně
(alex, 27. 8. 2012 10:04)